Det er nemt at handle hos Vinpalle

Vi udvælger nøje de bedste vine til de skarpeste priser og sælger dem direkte fra pallen. Så enkelt er det.

149,00 kr.
Vejl. udsalgspris
120,00 kr.
Tilbudspris
Pris pr. flaske (min.6 stk.)
1 kasse
720,00 kr.
Pris ved køb af 1 kasse:

Vores favorit Chardonnay fra Pfalz med topkarakterer!

90 pointHoulbergs Vinblog

Emil Bauer Mr Ruby´s Choice Chardonnay 2024

Emil Bauer Mr Ruby´s Choice Chardonnay 2024

Chardonnay druen er virkelig ved at få rodfæste i Tyskland. Kvaliteten stiger og stiger, og i hænderne på de rigtige - for eksempel brødrene Bauer, så ender vinen med at blive en stor oplevelse - for små penge.

Vingården Emil Bauer drives i dag af grundlæggerens to sønner. De har i den grad været med til at løfte vingården ind i det 21. århundrede.

Vinen dufter af fersken, lime og grønne æbler. Cremet smag, igen med fersken og grøn let bitter grape-note, samt forfriskende syre der sidder lige i skabet. 

Køb nu til ekstra lav tilbudspris!

Fragtfri levering ved køb over 899 kr.

90 point på Houlbergs Vinblog
"Imødekommende blød, tør og småeksotisk aroma ... fin frugt med bløde pærer, fersken, mango, banan og atter fanger jeg en snert af den sort/hvide Kung Fu is med hvid chokolade på toppen. Den har også lidt blomsterhonning, virker fyldig, olieret og med bredde, runde hofter og så elskværdig. Nærmest sådan smager vinen også ... fyldig, bred og alligevel rigtig fint afbalanceret med en nærmest maskulin syre med kandiserede citroner, grape- og lemonskal, ferskner og umodne pærer. Det giver en robust, cremet, saftig og alligevel frisk vin, som man både vil kunne drikke spandevis af eller bare sidde og nyde."

Det skrev de om tidligere årgange:

5 stjerner og "Godt køb" på Spritnyt.com

"Fyldig næse med fersken noter. Flot stringent syre og fin hvid stenfrugt i smagen. Flot balance og en koldklima chardonnay i sin helt egen friske stil."

94 point af Anders Grøndahl
"Blændende. Ren og citruspræget chardonnay med toner af smør og kalk. Servér den kold, og den vil minde dig om en tre gange dyrere Bourgogner. Til prisen er det en hvidvin i verdensklasse."

91 point og 6 stjerner i Jyllands-Posten
"Ih, du fredens en frugtig ballademager. Ren, k5 stjerner og "Godt køb" på Spritnyt.com
"Fyldig næse med fersken noter. Flot stringent syre og fin hvid stenfrugt i smagen. Flot balance og en koldklima chardonnay i sin helt egen friske stil."lar og højeksplosiv aromatisk; fuld af fersken, pink grape, fyrrenåle, lime og citronverbena. Smagen er sitrende saftig med kulsyreprik, bitterhed og en liflig sødme, der trækker finalen i langdrag. "

91 point på Flaskehalsen
"God fylde, saftige og bløde flader og en charmerende frugt. Det er ikke sødt, men alligevel har man en klar fornemmelse af modne frugter."

90 point i Vinbladet
"Aromatisk duft, fersken, melon, citrus og grapefrugt. Slank, elegant chardonnay, kølig med god fylde og frisk, ren, frugtagtig eftersmag med fin syre og fin bitter tone."

5 stjerner af Anders Halskov-Jensen
"Fed, fyrig melonnæse med ren moden frugt. Fyldig, men rank mund med frugtfylde på et mineralsk skelet. Tæt, saftig finish. Der er masser vin for pengene her."

Om vinen

Vingården Emil Bauer drives i dag af grundlæggerens to sønner. De har i den grad været med til at løfte vingården ind i det 21. århundrede, så den i dag fremstår som et topmoderne vinhus, med rene, sprøde vine på druer, som ikke altid lige forventes at finde på en tysk vinmark. Selv en drue som Viognier dyrkes med stor succes her.

Denne Chardonnay dufter af fersken, lime og grønne æbler. Cremet smag, igen med fersken og grøn let bitter grape-note, samt forfriskende syre der sidder lige i skabet. 
Vinen er gæret og lagret på ståltank, der er ingen udefra kommende aromaer der kan forstyrre den rene delikate Chardonnay-frugt. 

  • Druer: Chardonnay
  • Vingård: Emil Bauer
  • Område: Pfalz
  • Land: Tyskland
  • Årgang: 2024
  • Alkohol: 13%
  • Drikkes bedst: nu og to år frem

Om vingården

Emil Bauer var bedstefar til Martin og Alexander Bauer, der i dag driver vingården på 35 ha beliggende ved Landau i Pfalz. Gården har været i Bauer familiens eje i fem generationer.

Fokus ligger på de hvide druer Riesling, Pinot Blanc, Sauvignon Blanc, Chardonnay og Viognier, men der eksperimenteres også en del med forskellige røde druesorter på gården. Alexander er ansvarlig for vinfremstillingen og Martin står for den smarte markedsføring.

​Deres far sørger stadig for landbrug, og også hans bror Arno Bauer hjælper stadig til. Martin Bauer arbejdede tidligere med markedsføring og vendte tilbage til vinfremstillingsvirksomheden for 8 år siden. Hans sind og ånd startede en helt ny generation af tyske vinetiketter. Hans provokerende engelske sætninger forårsager opmærksomhed. Ikke kun etiketterne, også vinene nyder stor popularitet.


Andre har også købt

Er denne vin ikke lige det, du leder efter? Tag et kig på disse populære vine, som andre kunder har valgt og anbefaler!


Udforsk vores lager

Flere paller er netop ankommet og sælges alle til specialpris! Kig på vores andre tilbud. Udforsk


Nyhedsbrev

Ja tak, send mig en mail når I sætte en ny palle til salg