Det er nemt at handle hos Vinpalle

Vi udvælger nøje de bedste vine til de skarpeste priser og sælger dem direkte fra pallen. Så enkelt er det.

99,95 kr.
Vejl. udsalgspris
49,95 kr.
Tilbudspris
Pris pr. flaske (min.6 stk.)
1 kasse
299,70 kr.
Pris ved køb af 1 kasse:

Côtes du Rhône fra mester vinmageren Marcel Bougamont til vanvittig lav pris!

Marcel Bougamont - Côtes du Rhône 2019

Marcel Bougamont - Côtes du Rhône 2019

Marcel Bougamont Côtes du Rhône er flasken til dig, der ønsker klassisk fransk rødvin med masser af smag og charme til prisen.

Her får du en fyldig og imødekommende vin på Grenache, Syrah og Mourvèdre, som leverer den varme, krydrede og frugtige stil, Rhône-dalen er elsket for.

Luk øjnene og forestil dig solbeskinnede skråninger langs Rhône-floden, hvor varme stenbunde og den friske Mistral tilsammen skaber noget helt særligt. Det er her, Marcel Bougamont's Côtes du Rhône får sin karakter.

Med Grenache som rygraden i blenden – suppleret af Syrah og Mourvèdre – får vinen sin fyldige frugt, varme krop og de karakteristiske krydrede toner, som Rhône-dalen er verdensberømt for.

I glasset møder du en dyb, rubinrød farve med violette reflekser.

Næsen åbner sig med modne mørke bær, solbær, blommer og kirsebær, flettet sammen med noter af lakrids, vilde krydderurter og et strejf af varmt krydderi.

I munden er vinen rund og generøs med bløde tanniner og en lang, varm eftersmag.

En vin med elegance og konstant kvalitet, lækker og livlig med den fleksibilitet og krop, som de bedste Côtes du Rhône er kendetegnet ved.

Køb nu til ekstra lav pris!

Fragtfri levering ved køb over 799 kr.

Om vinen

Marcel Bougamont Côtes du Rhône er en rødvin fra Rhône-dalen, lavet på Grenache, Syrah og Mourvèdre. Vinen har en dyb rubinrød farve og en duft af mørke bær som solbær, blommer og kirsebær, suppleret af krydrede noter, lakrids og et strejf af urter.

Smagen er rund og fyldig med bløde tanniner og en varm, vedvarende eftersmag. Det er en klassisk Côtes du Rhône med god balance mellem frugt, krydderi og struktur.

Den egner sig godt til grillede retter, lam, oksekød, pastaretter og faste oste.

  • Druer: Grenache, Syrah og Mourvèdre
  • Vingård: Marcel Bougamont
  • Område: Côtes du Rhône
  • Land: Frankrig
  • Årgang: 2019
  • Alkohol: 13%
  • Drikkes bedst: Nu og 5 år frem

Andre har også købt

Er denne vin ikke lige det, du leder efter? Tag et kig på disse populære vine, som andre kunder har valgt og anbefaler!


Udforsk vores lager

Flere paller er netop ankommet og sælges alle til specialpris! Kig på vores andre tilbud. Udforsk


Nyhedsbrev

Ja tak, send mig en mail når I sætte en ny palle til salg